Pavouci

1. června 2007 v 15:19
Pavouci jsou řád bezobratlých živočichů ze třídy pavoukovců. Skupina zahrnuje asi 34 000 druhů. V ČR jich žije asi 800.
Tělo je složeno z hlavohrudi a zadečku, který je připojen nápadnou stopkou. Stejně jako ostatní pavoukovci mají, na rozdíl od hmyzu osm kráčivých končetin. Jejich velikost (délka těla od klepítek ke konci zadečku) se pohybuje od 0,5 mm do 90 mm.Klepítka jsou dvoučlánkové a ústí do nich vývod jedové žlázy.
Pavouci jsou bez výjimky draví živočichové a aktivně loví svou kořist (zejména různé druhy hmyzu). Trávení je díky velmi úzkému jícnu, který neumožňuje polykání větších pevných částic, mimotělní - pavouk vstříkne do své kořisti směs trávicích enzymů a po určité době nasaje zkapalněný obsah.
Pavouci pro lov používají pasti zhotovené z vláken, které produkují jejich snovací bradavky. Většinou se jedná o kruhové sítě tkané spirálovým způsobem, které vytváří např. křížák obecný. Kořist se chytá do lepkavého středu, zatímco ostatní části jsou utkané ze suššího materiálu. Pavouk pak na svou kořist číhá buď ve středu pavučiny nebo na konci.
Pár čeledí
Křížakovití jsou na naše poměry poměrně velcí pavouci, často s charakteristickou kresbou na zadečku. Patří k nim např. křižák obecný
Snovačkovití si staví trojrozměrnou síť a úkryty. Patří sem známá černá vdova - snovačka jedovatá
Slíďákovitý mají oči sestavené do tří řad. Nestavějí si sítě, samice nosí kokon s vajíčky na hřbetě. Patří sem největší český pavouk -slíďák tatarský
Běžníkovití mají nápadně protažené přední dva páry noh, na kořist číhají na květech, mají schopnost barvoměny. Např. běžník kopretinový
Skákavkovití mají oči umístěné ve třech řadách, některé z nich mohou být teleskopické, velmi dobře vidí. Mají schopnost skákat. Patří k nim např. skákavka pruhovaná.
Cedivkovití mají Kribelum - speciální snovací ústrojí, schopné produkce velice jemného pavučinového vlášení. Budují si podzemní úkryty, které připomínají pavučinovou punčošku. Patří mezi ně například cedivka lesní.
Třesavkovití připomínají svým vzhledem sekáče. Staví si pavučiny tvořené řídce a nepravidelně uspořádanými vlákny. Při vyrušení začnou v síti velice rychle kmitat tělem, aby zastrašili vetřelce. Patří mezi ně například Třesavka sekáčovitá.
Stepnikovití jsou pavouci robustního vzhledu, kteří vzdáleně připomínají skákavky, mají však mnohem menší oči. U nás se vyskytuje jediný zástupce - Stepník rudý .
Plachetnatkovití si budují vodorovné, ploché sítě, na jejichž spodní straně čekají zavěšeni hřbetem k zemi na svou kořist. Plachetka keřová.
Pakřižakovit tkají téměř identické sítě jako čeleď křižákovití, ačkoliv s nimi nemají žádné shodné anatomické znaky, mají podobně jako cedivky kribelum a zcela postrádají jedovou žlázu. Příkladem je např. pakřižák smrkový.
Skálovkovití jsou obyvatelé epigeonu, kteří se přes den ukrývají pod kameny a dřevem, kde si budují tenkostěnné pavučinové komůrky. Velmi hojným zástupcem této čeledi je skálovka velká.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nemám jméno nemám jméno | 6. března 2008 v 16:48 | Reagovat

______________,

2 nemám jméno nemám jméno | 6. března 2008 v 16:49 | Reagovat

pavouky nemám moc ráda i když jse říká že přinášerjí štěstí

3 kriplik007 kriplik007 | 16. června 2008 v 12:54 | Reagovat

nix moc

4 jghghhg jghghhg | 8. srpna 2008 v 15:52 | Reagovat

-------------__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5 Jméno Jméno | 31. března 2010 v 12:11 | Reagovat

Ti pavouci na obrázku jsou skuteční?

6 Peta Peta | 4. prosince 2010 v 12:21 | Reagovat

Já mám z pavouků strach... jen nějakýho vidim už sebou seknu... :( :/

7 nwm nwm | 20. července 2011 v 21:38 | Reagovat

Pavouky nesnášim ze všeho nejvíc nejradši bych je vyvrařdil do posledního jedince :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama