Hadi

27. května 2007 v 19:51
Hadi patří do třídy plazů. Mají protáhlé tělo bez končetin, pouze u některých hroznýšovitých se zachovaly rudimenty pánve a zadních nohou. Pohybují se plazením. Kořist usmrcují dušením nebo uštknutím. Živí se živočišnou potravou. Množí se vejci nebo jsou živorodí. Jsou přizpůsobeni k životu na stromech, ve vodě i na zemi. Dorůstají délky od 25 cm až do 9,5 m. Je známo asi 2700 druhů. K hadům patří například anakonda, bičovka, hroznýš, chřestýš, kobra, krajta, mamba, užovka, vodnář a zmije. V České republice žije pouze 5 druhů.
Hadí jed
Řada hadů produkuje jed v žlázách na patře. Někteří jej pak vypouštějí do ústní dutiny , další jej aplikují za pomoci rýhovaných či dutých jedových zubů. Jed slouží jednak při lovu, jednak k obraně hada. Nebezpečnost hada určuje toxicita jedu, velikost jeho dávky, způsob aplikace i umístění jedových zubů (někteří hadi mají jedové zuby dost vzadu a před aplikací si potřebují oběť přežvejknout a posunout hlouběji do úst.
Hadí rekordmani
Mamba černá z Afriky, je údajně nejrychleji se pohybujícím hadem na zemi. Umí vyvinout na krátkou dobu a vzdálenost rychlost 14 - 19 km/h
Délka života u hadů se různí druh od druhu. Přesto se dá říci, že hadi jako takoví jsou poměrně dlouhověcí. Chřestýši se v zajetí dožívají průměrně 10 - 15 let, jedna užovka červená se dožila neuvěřitelných 21 let.
Nejtěžším hadem světa je bezpochyby anakonda velká žijící v Jižní Americe a na Trinidadu. Zatím nejdelší doložený změřený exemplář dlouhý 9,15 m vážil neuvěřitelných 227 kg.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama